معرفی 17 اپلیکیشن گوگل پلی که باتری گوشی را خالی می کنند

17 اپلیکیشن مخرب در گوگل پلی وجود دارد که با نمایش تبلیغات باتری گوشی را خالی می کنند و با به کارگیری سیاست های خاص کاری انجام می دهند که به ظاهر مشروعیت داشته باشند و توسط گوگل پلی مورد شناسایی قرار نگیرند.

اخیراً محققان متوجه شده اند که تعدادی از اپ های گوگل پلی با تبلیغات بیش از اندازه ای که نشان می دهند، شارژ گوشی کاربران را خالی می کنند. این اپلیکیشن ها حتی زمانی که در حال اجرا نیز نباشند به راحتی این کار را انجام می دهند. محققان با استفاده از آنتی ویروس بیت دیفندر متوجه شدند که تعدادی از اپلیکیشن ها 48 ساعت قبل از مخفی کردن حضور خود در دستگاه صبر می کنند و نمایش تبلیغات را به مدت 4 ساعت متوقف می کنند. به این صورت که تبلیغات را در فواصل تصادفی نشان می دهند و یا کد خود را در چند فایل تقسیم می کنند.این اپ ها کدهایی دارند که کارهای وعده داده شده در گوگل پلی را انجام می دهند. به همین خاطر است که ظاهراً دارای صلاحیت هستند. اما با وجود تمام این حقه ها بیت دیفندر 17 مورد از این اپ ها را که تاکنون 550 هزار مرتبه نصب شده اند را شناسایی کرد.

یکی از این اپ ها شبیه ساز یک مسابقه است که در این اپلیکیشن از حقه های گوناگونی برای غیر قابل پیش بینی کردن آگهی ها استفاده می کند. در گزارش محققان این طور آمده است که:

کاربران زمانی که درگیر بازی هستندبا فشردن دکمه های گوناگون یا حتی زمانی که از اپ استفاده نمی کنند، آگهی را مشاهده می کنند. در بیشتر موارد هنگامی استفاده از ویژگی های بازی، آگهی برای کاربر نمایش داده می شود.

این اپلیکیشن ها در یک حقه دیگر محتوای خود را در دو فایل قرار داده اند. کدهای مرتبط با نمایش آگهی در فایل اول و کدهای مرتبط با بازی در فایل دوم قرار داده شده اند. محققان در این مورد نیز این طور توضیح داده اند که:

اعلان android.intent.action.BOOT_COMPLETED اولین گیرنده رجیستر شده است. اپلیکیشن به محض دریافت این اعلان، فعالیتی را آغاز می کند که یک برنامه ریز نمایش آگهی ها را راه اندازی می کند.این سرویس برنامه ریزی شده پس از ده دقیقه شروع به کار می کند و فقط یکبار تبلیغ را به کاربر نشان می دهد. پس از این مرحله برنامه ریز با فراخوانی روش قبلی از فعالیتی که آن را در ابتدا تولید کرده بود، دوباره خود را باز تولید می کند. دومین گیرنده اعلان android.intent.action.USER_PRESENT است. زمانی که کاربر قفل گوشی خود را باز می کند، اگر 4 ساعت از نصب توسط نرم افزار گذشته باشدمف ممکن است یک آگهی برای کاربر نمایش داده شود.

بیت دیفندر این 17 اپلیکیشن را کشف کرده است و مدتی است گوگل فرآیند حذف آن هارا شروع کرده است. اسامی 17 اپ به شرح زیر می باشد:

Car Racing 2019

4K Wallpaper (Background 4K Full HD)

Backgrounds 4K HD

QR Code Reader & Barcode Scanner Pro

File Manager Pro – Manager SD Card/Explorer

VMOWO City: Speed Racing 3D

Barcode Scanner

Screen Stream Mirroring

QR Code – Scan & Read a Barcode

Period Tracker – Cycle Ovulation Women’s

QR & Barcode Scan Reader

Wallpapers 4K, Backgrounds HD

Transfer Data Smart

Explorer File Manager

Today Weather Radar

Mobnet.io: Big Fish Frenzy

Clock LED

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که این اپ ها از نظر فنی در دسته بدافزارها طبقه بندی نمی شوند چرا که عملکرد پنهان آن ها فقط بهنمایش تبلیغات محدود می شود. اما به علت اینکه این اپلیکیشن ها باتری گوشی را تخلیه می کنند، پیشنهاد ما این است که به سرعت آن ها را از گوشی خود حذف کنید.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *