معرفی راهکارهایی برای ارتقا عملکرد گیمینگ لپ تاپ

اگر لپ تاپ شما برای انجام بازی کارایی لازم دا ندارد، با استفاده از چند روش کاملاً ساده می توانید عملکرد آن را تا حدودی ارتقا دهید. به صورت کلی لپ تاپ ها به اندازه نسخه های دسکتاپ از نظر قیمت برای بازی کردن مناسب نیست. کاربران نسخه های دسکتاپ با ارتقا کارت گرافیک و CPU می توانند عملکرد دستگاه خود را تا حدودی ارتقا دهند این در صورتی است که ارتقا این دو قطعه در لپ تاپ غیر ممکن است. اگر می خواهید بازی های سنگینی را با لپ تاپ انجام دهید، می توانید با انجام روش هایی بسیار ساده لپ تاپ خود را در شرایط مناسبی نگه دارید. در ادامه این نوشته شما را با 10 روش برای ارتقا کیمینگ عملکرد لپ تاپ آشنا می کنیم.

تمیز کردن لپ تاپ

نگه داری فیزیکی یکی از اصول مهم برای حفظ لپ تاپ در شرایط کاملا مناسب است. مسدود شدن روزنه های تهویه هوا با گرد و غبار باعث افزایش حرارت دستگاه و ایجاد فشار بر روی پردازنده و کارت گرافیک و به تبع آن مختل شدن عملکرد لپ تاپ و ضعیف شدن آن به هنگام بازی می شود. البته باید به این مورد دقت داشته باشید که برای تمیز کردن لپ تاپ باید از تجهیزات ویژه استفاده کنید و از مراکزی که خدمات پس از فروش ارائه می دهند و یا افراد متخصص در این حوزه بخواهید که قسمت های داخلی لپ تاپ و فن های ÷آن را تمیز کنند. برای بهبود حرارت لپ تاپ می توانید از پایه های خنک کننده برای لپ تاپ استفاده کنید.

به روزرسانی کردن درایورها

دستگاه هایی که سیستم  عامل ویندوز، macOS و لینوکس دارند. به روزرسانی کردن مستمر درایورهای آن ها بسیار ضروری است. آپدیت درایورها به آسانی انجام می شود. در مورد به روزرسانی درایو کارت گرافیک باید بگوییم که اگر از کارت گرافیک اینتل استفاده می کنید، نباید در مورد به روزرسانی درایورهای آن نگران باشید زیرا هنگام به روزرسانی ویندوز، درایورها به صورت خودکار آپدیت می شوند اما در مورد به روزرسانی درایورهای سایر کارت های گرافیک چنین قابلیتی وجود ندارد. البته به این نکته نیز باید توجه کنید که به روزرسانی درایورهای کنترل کننده لپ تاپ و درایور کارت صوتی را هرگز نباید فراموش کنید.

نصب نسخه نرم افزار DirectX

نرم افزارهای گوناگونی برای تسهیل پردازش گرافیکی بازی های سنگین وجود دارد که DirectX یکی از این موارد است. برای مشاهده نسخه ی DirectX بر روی دستگاه خود باید ابتدا از منوی Run دکمه های ویندوز و R را با هم بزنید و سپس عبارت dadiag را وارد کنید و منتظر شوید تا ابزار DirectX Diagnostic Tool اجرا شود. بعد از اجرای این ابزار روی سربرگ Render کلیک کنید و اطلاعات مرتبط با کارت گرافیک را مشاهده کنید. علاوه بر این استفاده از ابزار DXDiag نیز یک روش مناسب برای اطلاع از وضعیت درایوهای گوناگون است.

اورکلاک کردن کارت گرافیک

اورکلاک کردن کارت گرافیک می تواند تا حدودی قدرت آن را افزایش دهد، این در صورتی است که بیشتر کاربران گمان می کنند که این کار خطرناک است و می تواند به سخت افزار آسیب بزند. البته بهتر است بعضی از کارها را برای پیشگیری از وقوع حوادث انجام دهید. هم اکنون نرم افزار MSI Afterburner  یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای اورکلاک است. قطعاً اورکلاک می تواند به میزان محسوسی قدرت کارت گرافیک را افزایش دهد اما باید احتیاط به صورت کامل چاشنی کار شود.

افزایش نیرو

کسانی که از ویندوز 10 استفاده می کنند می توانند از چند ویژگی مختلف برای کاهش مصرف برق لپ تاپ خود استفاده کنند. بهتر است لپ تاپ را بر روی حالت High performance قرار دهید تا از ایجاد مشکل در هنگام انجام بازی های سنگین جلوگیری شود. در این حالت ممکن است مصرف برق دستگاه بیشتر شود اما عملکرد آن بهبود میابد. این حالت را می توانید از قسمت settings لپ تاپ فعال کنید.

فعال کردن حالت بازی در ویندوز 10

اپ xbox در سیستم عامل ویندوز 10 برای لذت بخش کردن بازی، ویژگی هایی مانند ضبط فیلم از نمکایشگر، بازی در حالت آنلاین را در اختیار کاربران قرار می دهد. با فعال کردن این حالت ها می توانید لپ تاپ خود را برای گیم های مختلف بهینه کنید.

متوقف کردن فعالیت اپلیکیشن های در حال اجرا برای افزایش تعداد فریم بازی ها

فقط با چند کلیک ساده می توانید تمام اپلیکیشن های در حال اجرا را قبل از اجرای بازی ببندید تا بازی ها با تعداد فریم بیشتری تاجرا شوند و هیجان انگیز باشند.تمام اپ های در حال اجرا در بخش System Tray  نمایش داده می شوند. برای بستن اپ ها باید روی آن کلیک کنید و گزینه Exit ،Quit  را بزنید. بهتر است اجازه دهید تا اپ مدیریت کارت گرافیک در حال اجرا باقی بماند.

کلام آخر

به نظر می رسد که راهکارهای ارائه شده بتواند تا حدودی عملکرد لپ تاپ را برای انجام بازی تقویت کند. البته علاوه بر موارد ذکر شده می توانید از مواردی مانند افزایش سرعت اینترنت برای بازی های آنلاین، مدیریت به روزرسانی های خودکار و تنظیمات مرتبط با بافت تصویر برای بهینه سازی تنظیمات کارت گرافیک هم استفاده کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *