اخبار

آنچه که باید در نگهداری از گوشی های آیفون بدانید

برای مراقبت بیشتر از گوشی های آیفون و افزایش طول عمر این گوشی ها بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

1. نکات مهم برای تمیز کردن گوشی و نگهداری از آن

در صورت تماس گوشی با هر چیزی که باعث ایجاد لکه و یا آسیب به گوشی می شود مانند چرک، گرد و غبار، لوازم آرایشی، صابون و … سعی کنید فوراً سطح تماس گوشی خود را تمیز کنید. برای تمیز کردن صفحه گوشی و زدودن مواد از سطح آن می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • ابتدا کابل های متصل به گوشی یا تبلت را قطع کنید و گوشی را با استفاده از فشردن دکمه خاموش و روشن و کشیدن اسلایدر power off خاموش کنید.
 • از یک پارچه بدون پرز و ترجیحا نرم و تا حدودی مرطوب برای پاک کردن بدنه و سطح گوشی استفاده کنید.
 • در حین تمیز کردن از خیس کردن منفذه های گوشی جدداً خودداری کنید. با تماس رطوبت با برد گوشی عوارض جبران ناپذیری برای گوشی ایجاد می شود.
 • از مواد شوینده برای تمیز کردن منافذ بدنه گوشی استفاده نکنید.

برند اپل جهت از میان بردن اثر لکه انگشتان بر صفحه نمایش گوشی از مواد چربی گریز برای ساخت صفحه نمایش دستگاه های برند اپل استفاده می کند این در حالی است که استفاده از مواد شوینده می تواند باعث از بین رفتن مواد نگهدارنده شده و ایجاد لک و خراشیدگی بر صفحه شود.

2. قرار گیری در معرض گرد و خاک و مایعات

اگر گوشی در معرض تماس با رطوبت قرار بگیرد و یا مایعاتی بر روی گوشی ریخته شود و یا گرد و خاک بر روی آن قرار گرفت می توانید با استفاده از یک پارچه نرم و بدون پرز مانند دستمال عینک آن را تمیز کنید. توجه داشته باشید که قبل از باز کردن محفظه سیم کارت اطمینان حاصل کنید که گوشی شما خشک و کاملا عاری از غبار باشد. قرار گیری گوشی آیفون در مجاورت مواد شوینده و اسیدی و یا هر گونه مایع مانند آب نمک، آب استخر، حشره کش ها، رنگ مو حلال ها را به حداقل می رساند. اگر گوشی شما با هر یک از این موارد تماس دارد از دستورالعملی که در بند بالا برای پاک کردن گوشی مطرح کردیم استفاده کنید.

البته ناگفته نماند که برخی از گوشی های آیفون در مقابل گرد و خاک کاملاً مقاوم هستند و توانسته اند درجه IP67 را در استاندارد IEC 60529 کسب کنند. مقاومت در برابر گرد و غبار و آب در طول زمان ثابت و پایدار نمی ماند و به صورت ممکن است به مرور زمان  این مقاومت کاهش میابد. بهتر است برای جلوگیری از آسیب های ناشی از تماس با آب از انجام موارد زیر پرهیز کنید:

 • شنا کردن با گوشی
 • استفاده از گوشی در اتاق بخار یا سونا
 • استفاده از ÷آیفون در دمایی خارج از محدوده دمایی توصیه شده در شرایطی با رطوبت بالا
 • انداختن گوشی بر روی زمین
 • باز کردن گوشی از هم

چنانچه گوشی آیفون شما خیس شده است باید در ابتدا تمامی کابل ها را از آن جدا کنید و تا زمانی که گوشی به صورت کامل خشک نشده است آن را شارژ نکنید. دقت داشته باشید که استفاده از لوازم جانبی و شارژر تا زمانی که گوشی شما هنوز خشک نشده است می تواند صدمات جبران ناپذیری را به گوشی شما وارد کند.

برای خشک کردن آیفون در حالی که کانکتور برق گوشی شما به سمت پایین است باید به آرامی به گوشی خود ضربه بزنید تا مایعاتی که داخل آن است تخلیه شود. سپس دستگاه را در یک مکان خشک قرار دهید تا گوشی در مقابل فن یک دستگاه خنک کننده به صورتی که باد مستقیماً به سمت کانکتور برق گوشی باشد می تواند فرآیند خشک شدن گوشی را سریع تر کند.

3. استفاده از کانکتورها، پورت ها و دکمه ها

هرگز با زور کابلی را در پورتی از گوشی وارد نکنید و فشار زیاد بر گوشی خود نیاورید. آسیب هایی به این صورت هرگز جز گارانتی قرار نمی گیرد. اگر کانکتور و پورت توسط یک نیرو منطقی به یکدیگر متصل نشوند به این معنا است که این دو مناسب یکدیگر نیستند. به دقت بررسی کنید که مانع و یا گرفتگی در مسیر کانکتور نباشد و همچنین مطمئن شوید که کانکتور و پورت با یکدیگر مطابقت داشته باشند و به درستی آن ها را به یکدیگر متصل کنید.

4. کابل برق به USB

تغییر رنگ کانکتور پس از مدتی طبیعی است. خوردگی و در معرض رطوبت بودن می تواند از دلایل این رنگ پریدگی باشد. اگر کابل برق یا کانکتور گوشی و تبلت در حین استفاده گرم شود یا شارژ و اتصال با کامپیوتر به درستی انجام نمی گیرد. باید از ابتدا آن را از کامپیوتر یا آداپتور جدا کنید و با پارچه خشک و بدون پرز تمیز کنید. از مایعات و مواد شوینده برای این کار استفاده نکنید.

استفاده نادرست از کابل می تواند باعث شکستگی و پارگی و خراب شدن کابل شود. کابل برق به USB مانند هر سیم فلزی دیگری در صورتی که به صورت مکرر و از یک نقطه خاص خمیده شود، ضعیف و شکننده می شود. در واقع باید به این نکته دقت کنید که به جای اینکه کابل را خم کنید از آن به صورت منحنی وار  استفاده کنید.

5. دمای عملیاتی

گوشی های آیفون برای کار در دمای 0 تا 35 درجه سلسیوس و نگهداری در دمای منهای 20 تا مثبت 45 درجه طراحی شده است. نگهداری از آیفون در خارج از این محدوده می تواند به باتری گوشی صدمه بزند.

در صورتی که دمای داخلی دستگاه به دلیل قرار گرفتن در محیط هایی همانند اتومبیل و یا تابش مستقیم نور آفتاب باشد، ممکن است با علایم زیر مواجه شوید که دستگاه برای تنظیم دمای خود انجام میدهد:

 • توقف شارژ
 • کم شدن نور صفحه
 • صفحه هشدار دما
 • بسته شدن برخی از برنامه ها

نکات پایانی

این امکان وجود دارد که زمانی که صفحه هشدار بر روی گوشی نمایش داده می شود، دیگر تا مدتی نتوانید از گوشی استفاده کنید. اگر سیستم عامل و سخت افزار گوشی موفق نشوند که دمای دستگاه را کاهش دهند، ممکن است گوشی به حالت خواب برود تا در این مدت بتواند مجدداً خنک شود. در چنین مواقعی گوشی خود را در یک مکان خنک قرار دهید و چند دقیقه صبر کنید. این مدت زمان می تواند گرم شدن بیشتر سخت افزار دیده را کند و با دادن فرصتی برای خنک تر شدن برد از وارد شدن صدمات به قطعات الکترونیکی به گرمای کار شده روی برد جلوگیری کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *